آموزش زبان و مطالب جالب خواندنی در مورد فرانسه

  

شاید تعجب کنید، اگه بفهمید، کانادا دو زبون رسمی داره: انگلیسی و فرانسه. البته تو استان کبک (Québec)، برای سر دراوردن از منوها یا تابلوهای خیابونا، باید فرانسه بلد باشید، چون برخلاف بقیه نقاط کانادا، تو استان کبک تنها یه زبون رسمی وجود داره و اونم فرانسه اس! قوانین کبک استفاده از زبونایی غیر از فرانسوی رو تو کار و تجارت محلی قدغن کرده .

 

 

 

ژاک کارتیه (Jacques Cartier) جهانگرد فرانسوی که در سال 1535از رود سن لورنس بالا آمد و محلی را که امروزه کبک نامیده میشود را کشف کرد.

 

مستعمره نشینهای فرانسوی از سالهای 1600 مقیم کبک هستن و امروزه بیشتر ساکنین کبک، آبا و اجداد فرانسوی دارن.

 

 

 

سمبلهای کبک: جغد سفید، زنبق آبی و نشان دولتی

 

La Belle Province

 

کبک تو کانادای شرقیه و یک ششم وسعت کانادا رو به خودش تخصیص داده. مردمش بخاطر ساختمانهای باشکوه و مناظر قشنگش،  بهش میگن La Belle Province (استان زیبا).

 

رودخانه سن لورنس

 

رودخانه سن لورنس (St. Lawrence ) تو قسمت جنوبیه استان جاریه و زمینهای هموار حاصلخیز و کوهها، دو طرف رودخونه رو پر کردن. بیشتر مردم کبک تو این مناطق حاصلخیز دور روخونه زندگی میکنن. شمال شهر کبک، این رودخونه اونقدر پهن میشه که مردم بهش میگن: la mer (دریا).

 

 

 

یک هتل سبک فرانسوی در کنار رود سن لورنس

 

هر تابستون نهنگها واسه گرفتن ماهی دور دهانه این رودخونه جمع میشن و توریستا هم تو پارک Marin du Saguenay-Saint-Laurent جمع میشن، تا اونا رو ببینن.

 

کبک شمالی

 

شمال کبک سرده، یه منطقه بی درخت تندرا که بیشتر سال یخ زده اس. جنوب این منطقه جنگل وسیعیه، پر از حیات وحش، از جمله خرسهای سیاه، گوزن کانادائی، گوزن شمالی، آهوی کوهی، سگ و سمور آبی. بیشتر دریاچه ها هم پر از ماهی و اردک و غازه.

 

شهر کبک

 

شهر کبک، مرکز استان کبکه و قدیمیترین شهر کانادا، با یه سری از خونه ها، کلیسا ها و خیابونهای قدیمی. خیابونای باریک پیچ در پیچ و ساختمونای سنگی قدیمی، شهر کبک رو یکی از زیباترین شهرهای آمریکای شمالی کرده.

 

 

این شهر روی صخره بلندی مشرف به رود سن لورنس واقع شده و دیوار بزرگی اونو از مهاجمین محافظت میکرد که حالا فقط قسمتهائیش باقی مونده. از بالای اون شما میتونید شهر و رودخونه زیرش رو ببینید.

 

تو بالاترین نقطه شهر، در امتداد دیوار،  سنگر و استحکاماتی به نام Citadel وجود داره که تابستونا سربازا جشن رنگارگی به نام تعویض نگهبان توش راه میندازن.

نزدیک لبه صخره هم هتلی شیکی به نام Château Frontenac قرار داره که در سال 1893 به سبک قلعه های فرانسوی ساخته شده و نماد شهر محسوب میشه.

 

مونترئال

 

 

 

مونترئال  (Montréal) بزرگترین شهر کبک و دومین شهر بزرگ کاناداس که تو یه جزیره، وسط رودخونه سن لورنس قرار گرفته. تقریبا نصف جمعیت استان کبک،از جمله بیشتر انگلیسی زبونا، تو این شهر زندگی میکنن. البته بهتره بدونید که مونترئال، بعد از پاریس، دومین شهر بزرگ جهانه که فرانسوی توش صحبت میشه!

ساختمونای جالب و قشنگ زیادی به سبک فرانسوی و بریتانیایی تو این شهر وجود داره، همچنین تعداد زیادی کلیسا. وقتی تو سال 1881، مارک تواین (Mark Twain) نویسنده مشهور آمریکائیی وقتی تو سال 1881 از این شهر دید میکرد گفت: « امکان نداره شما یه اجر بندازید  و پنجره یه کلیسا نشکنه! »

 

 

 

تظاهرات استقلال طلبان کبک در سال 1995

 

دهه شصت زمان تحولاتی در کبک بود. مردم بیشتر از قبل به ریشه فرانسویشون افتخار میکردن. تو این استان قوانین جدیدی وضع شد که فرهنگ فرانسوی-کانادایی رو حفظ کنه. بعضی از مردم میخواستند که از کانادا جدا شده و مستقل بشن و این عقیده قدرت گرفت تا یه بار تو سال 1980 و یه بار هم تو سال 1995 واسه این موضوع رای گیری شد، اما تو هیچکدوم، تعداد آرا به حد نصاب نرسید .

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم خرداد 1387ساعت 9:48  توسط کاوه  | 

 

12- ساختمانهای سلطنتی نمکی (Salines Royales Buildings )

 

 

در فرانسه شرقی ساختمانهای سلطنتی نمکی d'Arc-et-Senans نشاندهنده کار خیالپردازانه کلود- نیکلاس  (Claude-Nicolas Ledoux)، معمار قرن 18 هستند که میخواست شهر ایده الی در دایره هایی هم مرکز به دور یک کارخانه تولیدی نمک بسازد. هر چند پروژه متوقف شد، زیرا متوجه شدند که تولید نمک در آنجا توجیه اقتصادی ندارد.

  

13- بزرگترین کلیسای جامع فرانسه (Cathédrale Notre-Dame)

 

 

کلیسای پرابهت نوتردام (Cathédrale Notre-Dame) در شهر آمیان (Amiens) بین سالهای 1220 تا 1270 ساخته شده است. این کلیسا با ارتفاعی به بلندی 145 متر و 70 متر طول، بزرگترین کلیسای جامع فرانسه است.

این کلیسا نهایت معماری گوتیک است و بخاطر سبک یک پارچه اش معروف است. بیرون و درون کلیسا و اتاقها، با مجسمه های برجسته زیادی مزین شده است.

 

 

در عکس فوق صحن کلیسا نشان داده شده، که تاق آن، روی 126 ستون، در ارتفاع 43 متری قرار گرفته است.  

 

بناهای مشهور فرانسه (قسمت اول)

بناهای مشهور فرانسه (قسمت دوم)

بناهای مشهور فرانسه (قسمت سوم)

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1387ساعت 23:0  توسط کاوه  | 

 

9- تئاتر بزرگ (Grand Théâtre )

 

 

این تئاتر نئوکلاسیک، بین سالهای 1773 تا 1780 توسط معماری به نام ویکتور لوئیس (Victor Louis) روی بقایای معبد باستانی رومی، که اکنون در Bordeaux قرار دارد، ساخته شد. مجسمه های بالای ستونها به Place de la Comédie نگاه میکنند.

 

10- هرم شیشه ای پی (I. M. Pei)

 

 

هرم شیشه ای جلوی موزه لوور (Louvre) در سال 1983 توسط فرانس میتران (François Mitterrand)، به عنوان قسمتی از پروژه مدرنیزه کردن موزه مشهور پاریس دایر شد. این بنای خوش نما توسط یک معمار چینی – آمریکائی به نام آی. ام. پی طراحی شد. فضای زیر هرم اکنون ورودی رسمی موزه است.

 

 

11- کلیسای جامع شارتر (Chartres Cathedral )

 

 

حکاکی و سنگ تراشیهای دروازه جنوبی کلیسای جامع شهر شارتر در شمال غربی فرانسه، آخرین محاکمه عیسی مسیح را نشان میدهد.

این کلیسای سبک گوتیک قرن سیزدهمی، بخاطر شیشه های منقوش پنجره هایش و کلکسیون استثنایی بیش از 4000 عدد مجسمه سنگی مشهور است.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1387ساعت 11:57  توسط کاوه  | 

 

5- کاخ پاپی مربوط به قرون وسطی (Palais des Papes)

 

 

به طور استراتژیکی در کنار رود رون (Rhône) واقع شده است. شهر  آوینیون (Avignon) تاریخ برجسته ای دارد. گرچه تاریخ آن به ماقبل امپراطوری رم میرسد، اما پیشرفت عمده آن مربوط به قرن چهاردهم است، که برای 70 سال مقر پاپها بود.

 

Palais des Papes یا محل پاپها، میراث آن دوران است. این یکی از بزرگترین قلعه های مستحکمی است که هنوز سالم باقیمانده و نمونه خوبی است از معماری نظامی در قرن 14. آوینیون حالا مرکز ناحیه Département de Vaucluse است که محل برگزاری فستیوال تابستانی تئاتر و رقصی است که در خیابانها نیز انجام میشود.

 

6- شهرداری (Hôtel de Ville )

 

 

طاق شیشه ای بی نظیر شهر مونته پلیه (Montpellier)، مرکز ناحیه Languedoc-Roussillon

 

 

7- قلعه شامبور (Château de Chambord )

 

 

این قلعه در سال 1915 توسط فرانسیس اول (François I) دایر شد. قلعه شامبور قلعه بزرگی در ناحیه Val de Loire است که پارک بزرگ آن امروزه منطقه شکاری است. پله های مارپیچ، تراسها و سقفهای مزین 440 اتاق این قلعه بسیار معروف است.

 

8- کاخ ورسای (Château de Versailles)

 

 

ورسای در 16 کیلومتری جنوب پاریس واقع شده و در اطراف کاخ سلطنتی ورسای شکل گرفته است.  این کاخ در اصل مقر شکارگاه لوئی سیزدهم (Louis XIII) بوده که در سال 1623 ساخته شد. لوئی چهاردهم یا پادشاه خورشید، این مقر را به محلی تماشایی با 1300 اتاق و 100 هکتار فضای سبز و جنگل مبدل کرد.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1387ساعت 22:53  توسط کاوه  | 

 

1- طاق نصرت (Arc de Triomphe)

 

 

یک از قابل توجه ترین نشانه های پاریس طاق بزرگ پیروزی است. این قوس سنگی بزرگ 50 متری در انتهای غربی بلوار معروف شانزه لیزه (Avenue des Champs Élysées) پاریس، واقع شده است. ساخت این طاق در سال 1806 توسط ناپلئون، جهت جشن پیروزیهایش، آغاز شد و 30 سال بعد به اتمام رسید.  روی آن نام 386 ژنرال و 96 پیروزی وی نوشته شده است.

پس از جنگ جهانی اول، فرانسه سربازان گمنامش را زیر این طاق دفن کرد.

 

2- کلیسای نوتردام (Notre-Dame)

 

 

آب، نمای این کلیسای جامع را منعکس میکند و ابرهای طوفانی روی برجهای تاریخی و دروازه های نوتردام جمع شده اند. ساختمان این کلیسای جامع مشهور گوتیک در سال 1163 شروع شد و تا قرن بعد طول کشید. گرچه درطی انقلاب فرانسه به شدت تخریب شد اما نمای بازسازی شده آن اکنون در مرکز تاریخی پاریس است.

 

3- برج ایفل (Tour Eiffel)

 

 

یک برج آسمان خراش 320 متری!... برج آهنی مشبک ایفل با نام پاریس ادغام شده است. این برج توسط آلکساندر- گوستاو ایفل (Alexandre-Gustave Eiffel) در جشن سده سال 1889 ساخته شد که نمایی دیدنی به این شهر نور داده است.

 

4- قلعه زیبای خفته (Château d'Usse)

 

 

قلعه های زیبای زیادی در کنار رود لوئیر (Val de Loire) وجود دارند که هر کدام نشانگر مقاطعی از تاریخ فرانسه هستند. قلعه اوس (Château d'Usse) ساختمان با ابهتی در ناحیه ایندر (Indre) فرانسه است که جایگاه بخصوصی در فرهنگ فرانسه دارد. الهامات این قلعه باعث نوشته شدن افسانه معروف «زیبای خفته» توسط Charles Perrault گردید.

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1387ساعت 12:19  توسط کاوه  | 

 

از نیمه قرن بیستم، همه مجسمه آزادی رو به عنوان سمبل آمریکا میشناسن. زمانی که میلیونها مهاجر و توریست با کشتی به آمریکا میرن، مجسمه خانم بلندی که یه مشعل تو دستشه، از تو بندر نیویورک بهشون خوشامد میگه.

 

 

این مجسمه رو در حقیقت مردم فرانسه تو سال 1884 به آمریکا هدیه کردند. این هدیه به عنوان یادبود اتحاد دو ملت در طی انقلاب آمریکا (1775-1783) علیه بریتانیای کبیر، ساخته شد. هزاران نفر از شهروندان فرانسوی واسه ساخت این مجسمه پول دادند. طراح این مجسمه فدریک آگوست بارثولدی (Frédéric-Auguste Bartholdi) بود.

 

مجسمه، زنی با یه لباس بلند و تاجی رو سرش به ارتفاع 46 متره که تو یه دستش لوحه ای هست که با اعداد رومی تاریخ 4 جولای 1776، روز استقلال آمریکا رو نشون میده و تو دست دیگه اش مشعلی رو نگه داشته که ارتفاع مجسمه رو به 93 متر رسونده.

 

 

بعد از تکمیل، این مجسمه تو فرانسه به نمایش گذاشته شد، سپس برای حمل به آمریکا، دمونتاژ شد، تا در محلی که تو جزیره آزادی براش در نظر گرفته بودند، دوباره سرهم بشه. با یه آسانسور میشه تا تاج مجسمه بالا رفت، هرچند بعضی از مردم ترجیح میدن واسه رسیدن اونجا، از 354 تا پله بالا برن!

 

28 اکتبر 1886، گروور کلولند (Grover Cleveland)، رئیس جمهور آمریکا، تو جشن صد سالگی استقلال، اونو مجسمه آزادی اعلام کرد که بعدا اسم کاملشو گذاشتند:  مجسمه آزادی روشن کننده دنیا (Liberty Enlightening the World).

 

سال 1903، روی پایه مجسمه غزلی از اما لازاروس (Emma Lazarus)، نوشته شد، که تو قسمتیش گفته میشه:

 « خستگیتو به من بده، فقرتو، بار سنگین آرزوهاتو، تا آزاد نفس بکشی...»


Not like the brazen giant of Greek fame,
With conquering limbs astride from land to land:
Here at our sea-washed, sunset gates shall stand
A mighty woman with a torch, whose flame
Is the imprisoned lightning, and her name
Mother of Exiles. From her beacon-hand
Glows world-wide welcome; her mild eyes command
The air-bridged harbor that twin cities frame.
“Keep, ancient lands, your storied pomp!” cries she
With silent lips. “
Give me your tired, your poor,
Your huddled masses yearning to breathe free
,
The wretched refuse of your teeming shore.
Send these, the homeless, tempest-tost, to me,
I lift my lamp beside the golden door!”

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1387ساعت 9:24  توسط کاوه  | 

 

Lyon

 

 

لیون شهری است در شرق مرکز فرانسه، مرکز ناحیه Rhône، محل تلاقی رودخانه های قابل کشتیرانی Rhône و Saône. بعد از پاریس و مارسی، لیون سومین شهر بزرگ فرانسه است و از نظر اقتصادی بعد از پاریس در رتبه دوم اهمیت است.

 

تولید کنندگان بزرگ ماشین آلات، وسایل موتوری، تجهیزات الکتریکی، شیمیایی، پارچه بافی در این شهر هستند بعلاوه پالایشگاههای بزرگ نفتی، نزدیک سن فون (Saint-Fons) و فیزن (Feyzin).

 

 

نمایی از ساختمانهای برافراشته در کنار رود سائون (Saône)  که رونق شهری را نشان میدهند که سابقه آن به دوران رنسانس بازمیگردد. پارچه های ابریشمی لیون از قرن 14 معروف بوده اند.

  

دانشگاه لیون (1808) شامل سه دانشکده مجزاست:

دانشگاه کلود برنار (Claude-Bernard) یا لیون اول (1970)، دانشگاه لیون دوم، و دانشگاه ژان مولن (Jean Moulin) یا لیون سوم.

 

 

کلیسای جامع Saint Jean

 

از نقاط قابل توجه و دیدنی لیون میتوان به دو آمفی تئاتر رومی، کلیسای جامع قرن دوازدهمی سن ژان (Saint Jean)، خیابانهای باریک و کاخهای بزرگ رنسانسی لیون قدیم در شرق رود Rhône، موزه تاریخی تیسو (Musée Historique des Tissus) که بزرگترین کلکسیون پارچه جهان است و موزه هنرهای معاصر که در سال 1995 افتتاح شد و توسط رنتزو پیانو معمار ایتالیایی طراحی شده، اشاره کرد.

 

شهر شامل قدیمیترین بورس سهام و رستورانهای قابل توجه است. Paul Bocuse یکی از سرآشپزان معروف کشور، موسسه فعالی در حومه شهر دارد.

 

 

موزه تاریخی Musée Historique des Tissus

 

لیون همچنین جایگاه نمایشگاههای سالیانه است. متروی این شهر در سال 1978 راه اندازی شده و در سال 1981 اولین شهر فرانسه بود که به خط قطارهای سریع السیر پاریس که TGV (Train à Grande Vitesse) نامیده میشوند، متصل شد.

 

 

قطارهای سریع السیر ت ژ و (TGV )

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اردیبهشت 1387ساعت 20:8  توسط کاوه  | 

 

Marseille

 

مارسی شهری در جنوب فرانسه، مرکز ناحیه Bouches-du-Rhône، واقع در خلیج لیون (Lion) از دریای مدیترانه. دومین شهر بزرگ فرانسه پس از پاریس. این شهر بندری بزرگ و قطب مهم تجارت و صنعت است. شهر توسط کانالی به رود Rhône  متصل شده و با امکانات حمل ونقل هوایی و راه آهن پهناوری تجهیز شده است. بندر بزرگ نفت خام که عمدتا در سال 1970 توسعه پیداکرد.

 

 

تصویری از شهر مارسی که کلیسای نوتردام در بالای آن دیده میشود

 

گذشته از آهن و فولاد، مواد شیمیایی، محصولات پلاستیک و فلزی، کشتی، نفت خام تصفیه شده و صابون از عمده تولیدات این شهر است.

 

در جلوی خلیج جزایر زیادی وجود دارد، از جمله جزیره ایف (If)، محل قلعه قرن شانزدهمی شاتدیف (Château d'If) که در کتاب معروف کنت مونت کریستو (Count of Monte Cristo-1844) نوشته آلکساندر دومای پدر (Alexandre Dumas père) شرح داده شده است.

 

 

مجسمه زراندود شده مریم مقدس روی کلیسای نوتردام

 

استحکامات چندی، بندر را محافظت میکند و روی نوار باریک بلندی در غرب خلیج، کلیسای قرن نوزدهمی نوتردام (Notre Dame de la Garde) با مجسمه زراندود شده مریم مقدس، قرار گرفته است.

 

 

امتداد خیابان عریضی به نام Canebière، مرکز اصلی خرید شهر است

 

مارسی اگرچه باستانی ترین شهر فرانسه است، اما آثار باستانی اندکی دارد. در اواخر دهه 1960 حفاری باستانشناسان، استحکامات نظامی یونانیان آشکار کرد و بخشی از کلیسای جامع قرن وسطیLa Major  نیز هنوز باقی است.

 

 

کلیسای سنت ویکتور

 

در دخمه های قرن یازدهمی که کلیسای سنت ویکتور (Saint Victor)، در قرن 13 روی آن ساخته شده، تصویری وجود دارد که گفته میشود سنت لوک (St. Luke) آن را کشیده است.

دانشگاههای Aix-Marseille یکم و دوم، و موزه های باستانشناسی، کشتیرانی و هنرهای زیبا، از جمله امکانات آموزشی و فرهنگی شهر است.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اردیبهشت 1387ساعت 19:45  توسط کاوه  | 

 

پاریس پایتخت فرانسه است و به خاطر زیبایش به آن لقب عروس شهرها یا شهر روشنائیها را داده اند. مکانی برای لذت بردن از غذاهای خوب، هنرهای عالی و بناهای باشکوه. همچنین مکانیست برای نشستن و لذت بردن از زندگی در کافه های کنار خیابان.

 

برای صدها سال، هنرمندان و نویسندگان پاریس را ستوده اند و بسیاری از آنها برای زندگی به آنجا مهاجرت کرده اند. جهانگردان این شهر را میپسندند. پاریس مرکز مد و سلیقه است، همچنین مرکز صنعت، تجارت و بازرگانی فرانسه.

 

برج ایفل

 

 

برج ایفل شناخته شده ترین سمبل پاریس است که برای نمایشگاه بین المللی سال 1889، که یادمان صدمین سالگرد انقلاب فرانسه بود، ساخته شد.

ارتفاع این برج حدود 300 متر است و آسانسورها بازدیدکنندگان را به بالای برج میبرند. نام این برج از نام سازنده آن گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) گرفته شده و در زمان خود بلند ترین بنای جهان محسوب میشد.

 

شهری روی رود سن

 

 

رود سن (Seine)

 

رود سن (Seine) از مرکز این شهر میگذرد و آن را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم میکند. بیشتر مشاغل و فروشگاههای بزرگ در قسمت شمالی و دانشگاهها و ساختمانهای دولتی در نیمه جنوبی قرار دارند.

 

 

دانشگاه سوربون (Sorbonne) در محله کارتیه لاتن

 

دانشگاههای پاریس در منطقه ای به نام کارتیه لاتن (Quartier Latin) قرار دارند. دانشجویانیکه اغلب لاتین صحبت میکنن، این نام را به این منطقه داده اند.

 

 

قدیمی ترین نقطه پاریس ایل دلا سیته (Île de la Cité  - جزیره شهرجزیره ای میان رود سن میباشد. کلیسای جامع نوتردام (Notre Dame) روی این جزیره قرار دارد که ساخت آن از سال 1163 شروع شد.

 

ساختمانها و بناهای یادبودهای مشهور

 

مکانهای دیدنی زیادی در پاریس وجود دارد. مثلا شما میتوانید در شانزه لیزه (Champs-Élysées) قدم بزنید. این خیابان بلواری سه لاین، یکی از معروفترین خیابانهای دنیاست.

 

 

Arc de Triomphe

 

در انتهای شانزه لیزه، طاق نصرت (Arc de Triomphe) واقع شده. این بنای یادبود به مناسبت پیروزیهای ناپلئون اول (Napoleon I) امپراتور فرانسه ساخته شده است. در انتهای دیگر این خیابان نیز میدان کنکورد (Place de la Concorde) با فواره های و مجسمه های بلندش قرار گرفته است.

 

 

موزه لوور (Louvre)

 

لوور (Louvre) مکانی قدیمی در مرکز پاریس، یکی از موزه های بزرگ جهان است. تابلوی مونالیزا (Mona Lisa) اثر مشهور لئوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci) در این موزه نگهداری میشود.

اگر به تابلوهای هنرمندان سبک امپرسیونیسم (impressionists) فرانسوی ، علاقمندید، بازدید از موزه اورسی (Musée d’Orsay) را از دست ندهید. این موزه قبلا ایستگاه راه اهن بوده است.

 

هنگام خستگی میتوانید در پارکهای دلپذیر پاریس استراحت کنید. بوستانهای توئیلری (Tuilerie) در شمال رود سن و باغهای لوگزامبورگ (Luxembourg) در جنوب رود سن قرار دارند.

 

فرانسه دریک نگاه

 

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم اردیبهشت 1387ساعت 23:24  توسط کاوه  | 

 

مقدمه

فرانسه بیش از هر کشور دیگری  در جذب توریستها موفق بوده است. جهانگردان برای دیدن مناظر باشکوه به فرانسه می آیند. البته اغلب آنان می آیند تا پاریس را ببیند، پایتخت فرانسه. پاریس شهر زیبایی است و به عنوان عروس شهر های جهان شناخته شده است.

برای قرنها فرانسه مرکز فرهنگ و هنر اروپا بوده است. بسیاری از هنرمندان و نویسندگان بزرگ در آنجا زیسته اند. مدها و غذاهای فرانسوی ستایش شده اند و نسخه های متعددی از آنها کپی شده است.

                    

نام

جمهوری فرانسه

پایتخت

پاریس

زبان رسمی

فرانسوی

جمعیت

61,100,000

شهرهای بزرگ

پاریس, مارسی, لیون, تولوز

وسعت

544,000 کیلومتر مربع

بلندترین نقطه

کوه سفید(Mont Blanc), 4810 متر

واحد پول

یورو

رتبه از نظر جمعیت درنیا

21

رتبه از نظر وسعت در دنیا

47

 

 

 

 

جغرافیای فرانسه

 

فرانسه بزرگترین کشور در اروپای غربی است. بیشتر این سرزمین در شمال هموار و تقریبا هم سطح دریاست. تپه ها نواحی مرکزی و جنوبی فرانسه را پوشانده اند و کوهستانهای بلند در نواحی مرزی قرار دارند. کوههای پیرنه (Pyrenees) این کشور را از اسپانیا، همسایه جنوب غربی، جدا کرده است و رشته کوههای آلپ نیز مرزهای فرانسه با ایتالیا و سوئیس در شرق را مشخص کرده است.

 

بیشتر فرانسه آب و هوایی معتدل دارد, گرچه رشته کوههای آلپ همیشه پر برف هستند و مشهورترین اسکی بازان جهان به آنجا میآیند. مرز جنوب شرقی فرانسه دریای مدیترانه است. به این حاشیه ساحلی ریوریا (Riviera) گفته میشود. آب و هوای گرم و خشک و مناظر زیبا، این خطه را به ییلاق زمستانی مشهوری تبدیل کرده است.

 

شراب و پنیر

 

تاکستانها و مزارع تولیدی لبنیات، محصولات مشهور فرانسه را تولید میکنند.

 

 

فرانسه یکی از بزرگترین تولید کنندگان شراب است. شهرها و مناطقی مانند بوردو (Bordeaux)، بورگاندی (Burgundy) و شامپاین (Champagne) از مهمترین نواحی پرورش انگور فرانسه هستند، که مشروباتی به نام خود تولید میکنند.

 

 

 

فرانسه همچنین بهترین تولید کننده پنیر دنیا است. کاممبرت (Camembert)، شوره (chèvre از شیر بز) و روکفورت (Roquefort) از جمله این پنیرها هستند.

 

کشور زنده

 

سه چهارم مردم فرانسه شهرنشین هستند. بنادری مثل مارسی (Marseille)، و شهرهای صنعتی مثل لیون (Lyon) و پاریس(Paris) از شهرهای معروف فرانسه هستند. حدود 10 میلیون نفر در روستاهای اطراف این شهرهای زنده و دوست داشتنی زندگی میکنند.

 

 

پاریس از دیرباز محل جذب هنرمندان بوده است. یک حرکت بزرگ هنری موسوم به امپرسیونیسم (impressionism) در اینجا شکل گرفته است.

 

 

لوور (Louvre) شناخته شده ترین موزه فرانسه، در پاریس است که مشهورترین تابلو جهان یعنی مونالیزا (Mona Lisa) اثر لئوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci) در آن قرار دارد.

توریستها پاریس را بخاطر شب زنده داری، رستورانها و کافه های کنار پیاده رو دوست دارند و همیشه جمعیتی زیاد مشتاق دیدن بناهایی مانند نوتردام (Notre Dame)، کلیسای بزرگی با 700 سال قدمت و برج ایفل (Eiffel)، نماد شهر پاریس با نزدیک به 300 متر ارتفاع هستند.

 

تولد فرانسه

 

پاریس بیش از 2000 سال پیش بوجود آمد و تا سال 800 بعد از میلاد، شهر کوچکی بود. در آنزمان فرانسه قسمت غربی از امپراتوری بزرگی بود که قبیله فرانکها (Frank) آن را ساخته بودند. بزرگترین پادشاه فرانسه شارلمانی (چارلز بزرگ - Charlemagne) بود که بین سالهای 768 تا 814 فرمانروایی میکرد. بعد از مرگ او سه پسر بزرگش امپراتوری را تقسیم کردند و قسمت غربی نهایتا فرانسه نام گرفت.

 

 

برای چهار قرن، پادشاهان فرانسه قدرتهای کوچکی بودند. طی یک نبرد با انگلستان به نام جنگ صد ساله که از 1337 تا 1453 طول کشید، فرانسه متحد شد و بعد از جنگ پادشاهی فرانسه رشد کرد. اوج این قدرت در سالهای 1643 تا 1715، زمان فرمانروایی  لوئی چهاردهم (Louis XIV) بود که به شاه خورشید معروف بود، زیرا او خورشید را به عنوان سمبل خود انتخاب کرده بود. او بناهای عظیم سلطنتی در ورسای (Versailles)، کمی خارج از پاریس را ساخت و باعث شد که بیشتر اروپاییها به پاریس به عنوان مرکز فرهنگ، هنر و تفریح نگاه کنند.

 

انقلاب فرانسه

 

این پایان کار نبود. شاه و اعضای بارگاهش، با جلال و شکوه و زرق و برق فراوان زندگی میکردند در حالیکه مردم فرانسه بشدت فقیر بودند. آنها شکوه جلال شاه را دور ریختند و به دنبال آزادی و برابری دست به شورش و انقلاب زدند که در سال 17۸9 به نتیجه رسید.

 

 

بعد از انقلاب یک رهبر نظامی به نام ناپلئون (Napoleon) قدرت را در دست گرفت و ارتش فرانسه را برای فتح اروپا بسیج کرد، اما بریتانیا و روسیه با هم  متحد شدند و او را شکست دادند.

 

فرانسه امروز

 

فرانسه همچنان قوی و زنده باقی ماند. این کشور یکی از مهمترین کشورهای سازمان ملل است و در اتحادیه اروپا قدرت برجسته ای دارد. توریستها از دیدن پاریس و مکانهای دیگر فرانسه خسته نمیشوند و همه ساله مردم بیشتری برای بازدید و زندگی به فرانسه میروند.

 

پاریس در یک نگاه

شهر مارسی

شهر لیون

 

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم اردیبهشت 1387ساعت 9:54  توسط کاوه  |